NXP MPC860TVR50D4R2
NXP MPC860TVR50D4R2
NXP MPC860TVR50D4R2
Manufacturer No:
MPC860TVR50D4R2
Manufacturer:
NXP
Package:
357-BBGA
Description:
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC860 3.3V 357-BBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MPC860TVR50D4R2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Package / Case
  • 357-BBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • 0°C~95°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • MPC8xx
  • Published
  • 1995
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Part Status
  • Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 357
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • Terminal Finish
  • TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Microprocessors
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 245
  • Supply Voltage
  • 3.3V
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP MPC860TVR50D4R2.
MPC860TVR50D4R2 Overview
Packed in 357-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~95°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC860. There are 357 terminations totally. With a 3.3V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 3.465V. This microprocessor is a typical Microprocessors. This CPU has a wide external data Bus width of 32. The embedded microprocessor has a clock frequency of 50MHz. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 3.3V power supplies.