ONSEMI MMSZ5V1ET1
ONSEMI MMSZ5V1ET1
ONSEMI MMSZ5V1ET1
Manufacturer No:
MMSZ5V1ET1
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
SOD-123
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 5.1V 2?A @ 2V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MMSZ5V1ET1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOD-123
  • Material
  • Plastic
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2009
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 500mW
  • Voltage - Rated DC
  • 5.1V
  • Max Power Dissipation
  • 500mW
  • Technology
  • ZENER
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MMSZ5V1ET1.
MMSZ5V1ET1 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 2?A @ 2V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
MMSZ5V1ET1 Features
reverse leakage current of 2?A @ 2V
2?A @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA