ONSEMI MMBZ5250ELT1G
ONSEMI MMBZ5250ELT1G
ONSEMI MMBZ5250ELT1G
Manufacturer No:
MMBZ5250ELT1G
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 20V 100nA @ 15V -55°C~150°C 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MMBZ5250ELT1G Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 3
  • Material
  • Plastic
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2005
  • Tolerance
  • ±5%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 225mW
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MMBZ5250ELT1G.
MMBZ5250ELT1G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 15V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Having a zener current of 10mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
MMBZ5250ELT1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 10mA