ONSEMI MMBZ5225BLT1G
ONSEMI MMBZ5225BLT1G
Manufacturer No:
MMBZ5225BLT1G
Description:
225 mW; 5% Zener Diode Voltage Regulator
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MMBZ5225BLT1G Information
  • Type
  • Parameter
  • P Max (W)
  • Package Type
  • SOT-23 (TO-236) 2.90x1.30x1.00, 1.90P
  • Case Outline
  • 318
  • MSL Type
  • 1
  • MSL Temp (°C)
  • 260
  • Container Type
  • REEL
  • Container Qty.
  • 3000
  • VZ Typ (V)
  • Parameter
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MMBZ5225BLT1G.
Application
  • Cellular phones, hand held portables, and high density PC boards
End Product
  • Suitable for many different end products
Feature
  • 225 mW Rating on FR-4 or FR-5 Board
  • Zener Voltage Range - 2.4 V to 91 V