NEXPERIA MM3Z3V6T1GX
NEXPERIA MM3Z3V6T1GX
NEXPERIA MM3Z3V6T1GX
Manufacturer No:
MM3Z3V6T1GX
Manufacturer:
NEXPERIA
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
±5% 5 ?A @ 1 V 150°C (TJ) SC-76, SOD-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MM3Z3V6T1GX Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package
  • SOD-323
  • Mfr
  • Nexperia USA Inc.
  • Package
  • Digi-Reel?
  • Product Status
  • Active
  • Impedance (Max) (Zzt)
  • 90 Ohms
  • Series
  • MM3Z
  • Operating Temperature
  • 150°C (TJ)
  • Tolerance
  • ±5%
  • Type
  • Parameter
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 5 ?A @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 1.1 V @ 100 mA
  • Power - Max
  • 300 mW
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
  • 3.6 V
Download datasheets and manufacturer documentation for NEXPERIA MM3Z3V6T1GX.
MM3Z3V6T1GX Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5 ?A @ 1 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6 V during operation.Zener single diode reaches 1.1 V @ 100 mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
MM3Z3V6T1GX Features
reverse leakage current of 5 ?A @ 1 V
5 ?A @ 1 V is the maximum voltage (Tol)