ONSEMI MM3Z3V6T1
ONSEMI MM3Z3V6T1
ONSEMI MM3Z3V6T1
Manufacturer No:
MM3Z3V6T1
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±6% 3.6V 5?A @ 1V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MM3Z3V6T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
  • 2
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2005
  • Tolerance
  • ±6%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
  • UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 200mW
  • Voltage - Rated DC
  • 3.6V
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MM3Z3V6T1.
MM3Z3V6T1 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5?A @ 1V is required.5.56% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5?A.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
MM3Z3V6T1 Features
reverse leakage current of 5?A @ 1V
5?A @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5?A
the zener current of 10mA