NXP MK65FN2M0VMI18R
Manufacturer No:
MK65FN2M0VMI18R
Manufacturer:
Package:
169-LFBGA
Description:
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K60 Series 3V 169-LFBGA
MK65FN2M0VMI18R Information
- Type
- Parameter
- Factory Lead Time
- 13 Weeks
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 169-LFBGA
- Surface Mount
- YES
- Operating Temperature
- -40°C~105°C TA
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Series
- Kinetis K60
- Published
- 2002
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Type
- Parameter
- Number of Terminations
- 169
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- HTS Code
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 3V
- Terminal Pitch
- 0.65mm
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP MK65FN2M0VMI18R.
Environmental Information:
MK65FN2M0VMI18R Overview
Packaged in a 169-LFBGA format, this MCU is available in a compact size. There are 116 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The Kinetis K60 series includes this electrical component. There is 2MB 2M x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M4 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 169 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. There are YES PWM channels on the device. The clock function of this device is based on a 50MHz-frequency.