Microchip MIC5504-2.5YMT-TR
Microchip MIC5504-2.5YMT-TRMicrochip MIC5504-2.5YMT-TR
Microchip MIC5504-2.5YMT-TR
Manufacturer No:
MIC5504-2.5YMT-TR
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Description:
Single 300mA LDO with Enable Pull-Down \u0026 Auto Discharge
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MIC5504-2.5YMT-TR Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 2.5
  • VIN Max V (volt)
  • 5.5
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 300
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 300
  • Quiescent Current µA (microampere)
  • 38
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 160
  • Accuracy (+/-) %
  • 3
  • Adjustable VOUT
  • No
  • Reverse Battery
  • No
  • Type
  • Parameter
  • Bypass Pin
  • Current Limit
  • Yes
  • Shutdown EN
  • Yes
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC5504-2.5YMT-TR.
The MIC5501/2/3/4 is an advanced general-purpose LDO ideal for powering general-purpose portable devices. The MIC5501/2/3/4 family of products provides a high-performance 300mA LDO in an ultra-small 1mm x 1mm package. The MIC5502 and MIC5504 LDOs include an auto-discharge feature on the output that is activated when the enable pin is low. The MIC5503 and MIC5504 have an internal pull-down resistor on the enable pin that disables the output when the enable pin is left floating. This is ideal for applications where the control signal is floating during processor boot up.
Ideal for battery-powered applications, the MIC5501/2/3/4 offers 2% initial accuracy, low dropout voltage (160mV at 300mA), and low ground current (typically 38µA). The MIC5501/2/3/4 can also be put into a zero-off-mode current state, drawing virtually no current when disabled.
The MIC5501/2/3/4 has an operating junction temperature range of -40°C to 125°C.
  • Input voltage range: 2.5V to 5.5V
  • Fixed output voltages from 1.0V to 3.3V
  • 300mA guaranteed output current
  • High output accuracy (±2%)
  • Low quiescent current: 38μA
  • Stable with 1µF ceramic output capacitors
  • Low dropout voltage: 160mV @ 300mA
  • Output discharge circuit: MIC5502, MIC5504
  • Internal enable pull-down: MIC5503, MIC5504
  • Thermal-shutdown and current-limit protection
  • 4-lead 1.0mm x 1.0mm Thin DFN package