Microchip MIC5265-3.1YD5
Microchip MIC5265-3.1YD5
Microchip MIC5265-3.1YD5
Manufacturer No:
MIC5265-3.1YD5
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description:
Enable Fixed MIC5265 PMIC SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MIC5265-3.1YD5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
  • TSOT-23-5
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Base Part Number
  • MIC5265
  • Current - Supply (Max)
  • 150μA
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Type
  • Parameter
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 150mA
  • Control Features
  • Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 3.1V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 2μA
  • Voltage Dropout (Max)
  • 0.5V @ 150mA
  • PSRR
  • 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)