Microchip MIC5236-2.5YMM-TR
Microchip MIC5236-2.5YMM-TRMicrochip MIC5236-2.5YMM-TR
Microchip MIC5236-2.5YMM-TR
Manufacturer No:
MIC5236-2.5YMM-TR
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
150mA, Low Iq LDO
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MIC5236-2.5YMM-TR Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 2.3
  • VIN Max V (volt)
  • 30
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 150
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 150
  • Quiescent Current µA (microampere)
  • 20
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 300
  • Accuracy (+/-) %
  • 2
  • Adjustable VOUT
  • Yes
  • Reverse Battery
  • Yes
  • Type
  • Parameter
  • Bypass Pin
  • No
  • Current Limit
  • Shutdown EN
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC5236-2.5YMM-TR.
The MIC5236 is a low quiescent current, µCap low dropout regulator. With a maximum operating input voltage of 30V and a quiescent current of 20µA, it is ideal for supplying keep-alive power in systems with high-voltage batteries.
Capable of 150mA output, the MIC5236 has a dropout voltage of only 300mV. It can also survive an input transient of -20V to +60V.
As a µCap LDO, the MIC5236 is stable with either a ceramic or a tantalum output capacitor. It only requires a 1.0µF output capacitor for stability.
Available in the thermally enhanced SOIC-8 and MSOP-8 packages, the MIC5236 comes in fixed 2.5V, 3.0V, 3.3V, 5.0V, and adjustable voltages.
  • Ultra-low quiescent current (IQ equals 20µA at IO equals 100µA)
  • Wide input range: 2.3V to 30V
  • 230mV at 50mA;
  • 300mV at 150mA
  • Fixed 2.5V, 3.0V, 3.3V, 5.0V and adjustable outputs
  • ±1.0% initial output accuracy
  • Stable with ceramic or tantalum output capacitor
  • Load dump protection: -20V to +60V input transient survivability