Microchip MIC49500-1.2WR
Microchip MIC49500-1.2WR
Microchip MIC49500-1.2WR
Manufacturer No:
MIC49500-1.2WR
Package:
SPak-7 (7 leads + Tab)
Description:
5A LDO, Low Vin, Low Vout, Fast transient response, uCap stable
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MIC49500-1.2WR Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 1.4
  • VIN Max V (volt)
  • 6
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 5000
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 5000
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 290
  • Accuracy (+/-) %
  • 2
  • Adjustable VOUT
  • Yes
  • Reverse Battery
  • No
  • Bypass Pin
  • No
  • Type
  • Parameter
  • Current Limit
  • Yes
  • Shutdown EN
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC49500-1.2WR.
The MIC49500 is an ultra-high-bandwidth, low-dropout, 5.0A voltage regulator ideal for powering core voltages of low-voltage microprocessors. The MIC49500 implements a dual supply configuration allowing for very low output impedance and very fast transient response.
The MIC49500 requires a bias input supply and a main input supply, allowing for ultra-low input voltages on the main supply rail. The input supply operates from 1.4V to 6V and the bias supply requires between 3V and 6V for proper operation. The MIC49500 can regulate to an output voltage as low as 0.7V, making it an ideal product for low-voltage to low-voltage conversion.
The MIC49500 requires a minimum of output capacitance for stability, working optimally with any type of capacitor, including small ceramic capacitors. Available in fixed output voltages from 0.9V to 1.8V and adjustable output voltages down to 0.7V, the MIC49500 comes in both 7-pin S-Pak and TO-263 packages. The MIC49500 is rated to the full operating temperature range of -40°C to 125°C junction temperature.
  • VIN: 1.4V to 6V
  • VBIAS: 3V to 6V
  • Stable with 10µF ceramic output capacitor
  • ±1.0% initial output tolerance
  • Maximum dropout (VIN - VOUT) is 500mV over temperature
  • Adjustable output voltage down to 0.7V
  • Ultra-fast transient response (Up to 10MHz bandwidth)
  • Excellent line and load regulation specifications
  • Logic controlled shutdown option
  • Thermal shutdown and current limit protection
  • Thin 7-pin S-Pak package
  • TO-263 7-pin package
  • -40°C to +125°C operating junction temperature range