Microchip MIC49150-1.8YMM
Microchip MIC49150-1.8YMMMicrochip MIC49150-1.8YMM
Microchip MIC49150-1.8YMM
Manufacturer No:
MIC49150-1.8YMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Dual Supply, LV 1.5A LDO
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MIC49150-1.8YMM Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 1.4
  • VIN Max V (volt)
  • 6.5
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 1500
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 1500
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 280
  • Accuracy (+/-) %
  • 2
  • Adjustable VOUT
  • Yes
  • Reverse Battery
  • No
  • Bypass Pin
  • No
  • Type
  • Parameter
  • Current Limit
  • Yes
  • Shutdown EN
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC49150-1.8YMM.
The MIC49150 is a high-bandwidth, low-dropout, 1.5A voltage regulator ideal for powering core voltages of low power microprocessors. The MIC49150 implements a dual supply configuration allowing for very low output impedance and very fast transient response.
The MIC49150 requires a bias input supply and a main input supply, allowing for ultra-low input voltages on the main supply rail. The input supply operates from 1.4V to 6.5V and the bias supply requires between 3V and 6.5V or proper operation. The MIC49150 offers fi xed output voltages from 0.9V to 1.8V and adjustable output voltages down to 0.9V.
  • Input voltage range:
  • VIN: 1.4V to 6.5V
  • VBIAS: 3.0V to 6.5V
  • Stable with 1µF ceramic capacitor
  • ±1% initial tolerance
  • Maximum dropout voltage (VIN-VOUT) of 500mV over temperature
  • Adjustable output voltage down to 0.9V
  • Ultra fast transient response (up to 10MHz bandwidth)
  • Excellent line and load regulation specifications
  • Logic-controlled shutdown option
  • Thermal shutdown and current limit protection
  • Power MSOP-8 and S-Pak packages
  • Junction temperature range: -40°C to +125°C