Microchip MIC4100YM-TR
Microchip MIC4100YM-TR
Microchip MIC4100YM-TR
Manufacturer No:
MIC4100YM-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
100V HalfBridge MOSFET Driver 2A SOURCE/SINK CURRENT CMOS INPUT
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MIC4100YM-TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Capacitive Load Drive
  • 1,000 pF in 27 ns
  • MOSFET Driver Type
  • Synchronous
  • Maximum Supply Voltage V (volt)
  • 18
  • Peak Source Current A (ampere)
  • 2
  • Propagation Delay tD1 ns (nanosecond)
  • Propagation Delay tD2 ns (nanosecond)
  • Sink Resistance Ω (ohm)
  • 2
  • Source Resistance Ω (ohm)
  • 2.5
  • Fall Time tF ns (nanosecond)
  • 10
  • Peak Sink Current A (ampere)
  • Type
  • Parameter
  • Rise Time tR ns (nanosecond)
  • 10
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC4100YM-TR.
The MIC4100/1 are high frequency, 100 V Half Bridge MOSFET gate driver ICs featuring fast 30 ns propagation delay times. The low-side and high-side gate drivers are independently controlled and matched to within 3 ns typical. The MIC4100 has CMOS input thresholds, and the MIC4101 has TTL input thresholds. The MIC4100/1 include a high voltage internal diode that charges the high-side gate drive bootstrap capacitor. A robust, high-speed, and low power level shifter provides clean level transitions to the high side output. The robust operation of the MIC4100/1 helps ensure the outputs are not affected by supply glitches, HS ringing below ground, or HS slewing with high speed voltage transitions. Under-voltage protection is provided on both the low-side and high-side drivers. The MIC4100 is available in the SOIC-8L package with a junction operating range from -40°C to +125°C.
  • Bootstrap supply max voltage to 118 V DC
  • Supply voltage up to 16 V
  • Drives high- and low-side N-Channel MOSFETs with independent inputs
  • CMOS input thresholds (MIC4100)
  • TTL input thresholds (MIC4101)
  • On-chip bootstrap diode
  • Fast 30ns propagation times
  • Drives 1,000 pF load with 10 ns rise and fall times
  • Low power consumption
  • Supply under-voltage protection
  • 3 Ω pull up, 3 Ω pull down output resistance
  • Space saving SOIC-8L package
  • -40°C to +125°C junction temperature range