Microchip MIC39101-1.8BMTR
Microchip MIC39101-1.8BMTR
Microchip MIC39101-1.8BMTR
Manufacturer No:
MIC39101-1.8BMTR
Manufacturer:
Microchip
Package:
SOIC
Description:
PMIC SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MIC39101-1.8BMTR Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Current - Output
  • 1A
  • Voltage - Output
  • 1.8V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Dropout Voltage
  • 410mV
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Type
  • Parameter
  • Lead Free
  • Contains Lead
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC39101-1.8BMTR.
MIC39101-1.8BMTR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SOIC case is used for packaging. The electronic part implements 1 regulators in total. As far as its current output is concerned, it stands at 1A. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. The temperature should be below 125°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip. In general, this IC voltage regulator is able to output 1.8V volts on a system basis.
MIC39101-1.8BMTR Features
410mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C