Microchip MIC39101-1.8BM-TR
Microchip MIC39101-1.8BM-TR
Microchip MIC39101-1.8BM-TR
Manufacturer No:
MIC39101-1.8BM-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Enable Fixed MIC39101-1.8 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MIC39101-1.8BM-TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Base Part Number
  • MIC39101-1.8
  • Voltage - Input (Max)
  • 16V
  • Output Type
  • Fixed
  • Type
  • Parameter
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 1A
  • Control Features
  • Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 1.8V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
  • 0.63V @ 1A
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC39101-1.8BM-TR.
MIC39101-1.8BM-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 1A. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC39101-1.8.