Microchip MIC39101-1.8BM
Microchip MIC39101-1.8BM
Microchip MIC39101-1.8BM
Manufacturer No:
MIC39101-1.8BM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Enable Fixed MIC39101-1.8 PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MIC39101-1.8BM Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Base Part Number
  • MIC39101-1.8
  • Voltage - Input (Max)
  • 16V
  • Output Type
  • Fixed
  • Type
  • Parameter
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 1A
  • Control Features
  • Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 1.8V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
  • 0.63V @ 1A
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC39101-1.8BM.
MIC39101-1.8BM Overview
In the case of Tube cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 1A are being output by it at the moment. Here's the basic part number for this IC regulator: MIC39101-1.8.