Microchip MIC37501-1.5WR
Microchip MIC37501-1.5WR
Microchip MIC37501-1.5WR
Manufacturer No:
MIC37501-1.5WR
Package:
SPak-7 (7 leads + Tab)
Description:
5A Low Voltage LDO Regulator
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MIC37501-1.5WR Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 2.3
  • VIN Max V (volt)
  • 6
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 5000
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 5000
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 330
  • Accuracy (+/-) %
  • 2
  • Adjustable VOUT
  • No
  • Reverse Battery
  • No
  • Bypass Pin
  • Type
  • Parameter
  • Current Limit
  • Yes
  • Shutdown EN
  • Yes
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC37501-1.5WR.
The MIC37501 and MIC37502 are 5A, low dropout linear voltage regulators that provide low-voltage, high-current outputs with a minimum of external components. They offer high precision, ultra-low dropout (500mV), and low ground current.
The MIC37501and MIC37502 operate from an input of 2.3V to 6.0V. They are designed to drive digital circuits requiring low voltage at high currents (i.e., PLDs, DSPs, microcontrollers, etc.). They are available in fixed and adjustable output voltages. Fixed voltages include 1.5V, 1.65V, 1.8V, 2.5V, and 3.3V. The adjustable version is capable of 1.24V to 5.5V.
Junction temperature range of the MIC37501/02 is -40°C to 125°C.
For applications requiring input voltage greater than 6.0V, see MIC3910x, MIC3915x, MIC3930x, and MIC3950x LDOs.
  • 5A minimum guaranteed output current
  • Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
  • Ideal for 2.5V to 1.8V, 1.65V, or 1.5V conversion
  • Stable with ceramic or tantalum capacitor
  • ±1.0% initial output tolerance