Microchip MIC37300-2.5WR
Microchip MIC37300-2.5WR
Manufacturer No:
MIC37300-2.5WR
Manufacturer:
Microchip
Package:
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Description:
3A Low Voltage LDO Regulator
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MIC37300-2.5WR Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 2.25
  • VIN Max V (volt)
  • 6
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 3000
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 3000
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 300
  • Accuracy (+/-) %
  • 2
  • Adjustable VOUT
  • No
  • Reverse Battery
  • No
  • Bypass Pin
  • Type
  • Parameter
  • Current Limit
  • Yes
  • Shutdown EN
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
  • Yes
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC37300-2.5WR.
The MIC37300/01/02/03 is a 3.0A low-dropout linear voltage regulator that provides a low-voltage, high-current output with a minimum number of external components. It offers high precision, ultra-low-dropout (500mV overtemperature), and low-ground current.
The MIC37300/01/02/03 operates from an input of 2.25V to 6.0V. It is designed to drive digital circuits requiring low-voltage at high currents (i.e., PLDs, DSP, microcontroller, etc.). It is available in fixed and adjustable output voltages. Fixed voltages include 1.5V, 1.8V, 2.5V, and 3.3V. The adjustable version is capable of 1.24V to 5.5V.
Junction temperature range of the MIC37300/01/02/03 is from -40°C to +125°C.
For applications requiring input voltage greater than 6.0V, see the MIC3910x, MIC3915x, MIC3930x, and MIC3950x LDOs.
  • 3.0A minimum guaranteed output current
  • 500mV maximum dropout voltage overtemperature
  • Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
  • Ideal for 2.5V to 1.8V, 1.65V, or 1.5V conversion
  • Stable with ceramic or tantalum capacitor
  • VIN: 2.25V to 6.0V
  • ±1.0% initial output tolerance