Microchip MIC37151-1.5WR-TR
Microchip MIC37151-1.5WR-TR
Microchip MIC37151-1.5WR-TR
Manufacturer No:
MIC37151-1.5WR-TR
Manufacturer:
Microchip
Package:
SPak-5 (5 leads + Tab)
Description:
LV, 1.5A uCap LDO
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MIC37151-1.5WR-TR Information
  • Type
  • Parameter
  • VIN Min (V) V (volt)
  • 2.25
  • VIN Max V (volt)
  • 6
  • VOUT V (volt)
  • IOUT #1 Max mA (milliampere)
  • 1500
  • Rated IOUT Max mA (milliampere)
  • 1500
  • Voltage Drop Typ (mV)
  • 500
  • Accuracy (+/-) %
  • 2
  • Adjustable VOUT
  • No
  • Reverse Battery
  • Yes
  • Bypass Pin
  • No
  • Type
  • Parameter
  • Current Limit
  • Yes
  • Shutdown EN
  • Power Good Signal
  • Thermal Shutdown
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MIC37151-1.5WR-TR.
The MIC37150/51/52/53 is a 1.5A low dropout linear voltage regulator that provides a low-voltage, high-current output with a minimum of external components. It offers high precision, ultra-low dropout (500mV over temperature), and low ground current.
The MIC37150/51/52/53 operates from an input of 2.25V to 6.0V. It is designed to drive digital circuits requiring low voltage at high currents (i.e., PLDs, DSPs, microcontrollers, etc.). It is available in fixed and adjustable output voltages. Fixed voltages include 1.5V, 1.65V, 1.8V, 2.5V, and 3.3V. The adjustable version is capable of supplying output voltages from 1.24V to 5.5V.
Junction temperature range of the MIC37150/51/52/53 is -40°C to +125°C.
For applications requiring input voltage greater than 6.0V, see MIC3910x, MIC3915x, MIC3930x, and MIC3950x LDOs.
  • 1.5A minimum guaranteed output current
  • 500mV maximum dropout voltage over temperature
  • Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
  • Ideal for 2.5V to 1.8V, 1.65V, or 1.5V conversion
  • Stable with ceramic or tantalum capacitor
  • Wide input voltage range: VIN: 2.25V to 6.0V
  • ±1.0% initial output tolerance