MURATA MHR0307SA105F70
MURATA MHR0307SA105F70
MURATA MHR0307SA105F70
Manufacturer No:
MHR0307SA105F70
Manufacturer:
MURATA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MHR0307SA105F70 Information
  • Type
  • Parameter
  • Manufacturer
  • Murata
  • Product Category
  • Thick Film Resistors - Through Hole
  • RoHS Status
  • Series
  • MHR_SA
  • Termination Style
  • Radial
  • Resistance
  • 1 MOhms
  • Power Rating
  • 800 mW
  • Tolerance
  • 1 %
  • Temperature Coefficient
  • 250 PPM / C
  • Minimum Operating Temperature
  • - 40 C
  • Type
  • Parameter
  • Maximum Operating Temperature
  • + 125 C
  • Voltage Rating
  • 0.5 kVDC
  • Length
  • 7.6 mm
  • Packaging
  • Bulk
  • Height
  • 5 mm
  • Lead Diameter
  • 0.25 mm
  • Lead Spacing
  • 5.08 mm
  • Product
  • High Voltage
  • Width
  • 2.5 mm