UMW MCP6004T-I/SL(UMW)
UMW MCP6004T-I/SL(UMW)
Manufacturer No:
MCP6004T-I/SL(UMW)
Manufacturer:
UMW
Package:
Description:
4.5mV 1pA 600V/ms 76dB 1MHz 1.8V~6V 4 Rail-to-Rail Input, Rail-to-Rail Output SOP-14 Amplifiers RoHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
MCP6004T-I/SL(UMW) Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOP-14
  • Vos - Input Offset Voltage
  • 4.5mV
  • Ib - Input Bias Current
  • 1pA
  • Slew Rate
  • 600V/ms
  • Quiescent Current(Iq)
  • 100uA
  • Common Mode Rejection Ratio(CMRR)
  • 76dB
  • Output Current
  • 23mA
  • Operating Temperature
  • -40℃~+85℃
  • Gain Bandwidth Product
  • 1MHz
  • Voltage - Supply
  • 1.8V~6V
  • Type
  • Parameter
  • Input Offset Voltage Drift(Vos TC)
  • 2uV/℃
  • Maximum Power Supply Range (Vdd-Vss)
  • 6V
  • Number of Channels
  • 4
  • Rail To Rail
  • Rail-to-Rail Input, Rail-to-Rail Output
  • Input Offset Current(Ios)
  • 1pA
  • Noise density(eN)
  • 28nV/√Hz@1kHz