NXP MCF53013CQT240
NXP MCF53013CQT240
NXP MCF53013CQT240
Manufacturer No:
MCF53013CQT240
Manufacturer:
NXP
Package:
TQFP
Description:
Microprocessor 208-Pin 240MHz TQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MCF53013CQT240 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Weight
  • 2.514603g
  • Number of Terminations
  • 208
  • ECCN Code
  • 5A002
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Frequency
  • 240MHz
  • Temperature Grade
  • INDUSTRIAL
  • Interface
  • EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
  • 3.3V
  • Min Supply Voltage
  • 1.08V
  • Memory Size
  • 256kB
  • Oscillator Type
  • Internal
  • Number of I/O
  • 96
  • RAM Size
  • 128kB
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP MCF53013CQT240.
MCF53013CQT240 Overview
MCF53013CQT240 OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in TQFP.uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR.Total terminations are 208.The CPU operates at a frequency of 240MHz.Please refer to the datasheets for 208 pins functions.Data transfer has 32b bandwidths.The microprocessor should not operate in an environment where the temperature is higher than 85°C.This CPU is widely used in a variety of applications with its Surface Mount mounting.A CPU operating at 400MHz frequency is expected.The amount of RAM (Random-Access Memory) is designed 128kB.Users should not supply a microprocessor with more voltage than 3.3V under normalcircumstances.In order for the micro processor to work at its best, it should be fed a voltage of 1.08V.There are 96 input/output (I/O) channels on the CPU that transfer data.256kB bytes of memory are allocated to the CPU.CPU activity is measured by the 8 counters.On the CPU, there are DMA, LVD, POR, PWM, WDT peripheral devices.For I/O transfer, this CPU microprocessor has 61 programmable I/Os.