Renesas MC88915TEI70R2
Manufacturer No:
MC88915TEI70R2
Manufacturer:
Package:
28-LCC (J-Lead)
Description:
PLL Clock Driver 70MHz MC88915 Clock Generators 28-LCC (J-Lead) Surface Mount 4.75V~5.25V Tape & Reel (TR)
MC88915TEI70R2 Information
- Type
- Parameter
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 28-LCC (J-Lead)
- Operating Temperature
- -40°C~85°C
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Type
- PLL Clock Driver
- Voltage - Supply
- 4.75V~5.25V
- Base Part Number
- MC88915
- Output
- CMOS, TTL
- Parameter
- Number of Circuits
- 1
- Frequency (Max)
- 70MHz
- Input
- TTL
- Ratio - Input:Output
- 2:8
- PLL
- Yes with Bypass
- Differential - Input:Output
- No/No
- Divider/Multiplier
- Yes/Yes
- RoHS Status
- RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas MC88915TEI70R2.
MC88915TEI70R2 Overview
Clock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 28-LCC (J-Lead) package, there is an embedded clock generator. In this case, TTL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 70MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 4.75V~5.25V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in CMOS, TTL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a PLL Clock Driver. The related electrical components for the base part number MC88915 can be found below.