ONSEMI MC78M12CDTXM
ONSEMI MC78M12CDTXM
ONSEMI MC78M12CDTXM
Manufacturer No:
MC78M12CDTXM
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-252-3
Description:
Fixed 2.3mm PMIC 3 TO-252-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
MC78M12CDTXM Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-252-3
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Type
  • Parameter
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • 3
  • JESD-30 Code
  • R-PSSO-G2
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC78M12CDTXM.
MC78M12CDTXM Overview
The Liner regulator IC is packaged in TO-252-3 case. On the Linear IC itself, there are 2 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. There is a current output of 500mA from this regulator IC. On this chip, there are a total of 3 pins in total. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. In this case, we have a typical Other Regulators component. TAPE AND REEL is the way in which the voltage regulator IC is packed. You should use the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is not possible to operate the chip below 0°C operating temperature. The IC regulator can generally output 12V volts on a system basis.
MC78M12CDTXM Features
2V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
The maximum operating temperature of 0°C