ONSEMI MC74HC14ADTR2
ONSEMI MC74HC14ADTR2
ONSEMI MC74HC14ADTR2
Manufacturer No:
MC74HC14ADTR2
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
13 ns ns 13 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 1μA μA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
MC74HC14ADTR2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 14
  • Logic Level-High
  • 1.5V ~ 4.2V
  • Logic Level-Low
  • 0.3V ~ 1.2V
  • Operating Temperature
  • -55°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 74HC
  • Published
  • 2011
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
  • 2V~6V
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC74HC14ADTR2.
MC74HC14ADTR2 Overview
The part comes in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. A Inverter logic principle is used to make it work. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 2V~6V. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. This item is from the 74HC series. In total, 14 terminations have occurred. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. It is part of the HC/UH family of chips. 74HC14 can help you find device variants. Into the part body are injected 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. The datasheets for the 14 pins explain the functions. Parts in quiescent state carry 1μA current. Circuits number 6 make up this device. It has a capacitance of 50pF when loaded. Contains the industry TAPE AND REEL method.
MC74HC14ADTR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C