ONSEMI MC74HC14ADT
ONSEMI MC74HC14ADT
ONSEMI MC74HC14ADT
Manufacturer No:
MC74HC14ADT
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
13 ns ns 13 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 1μA μA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
MC74HC14ADT Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 14
  • Logic Level-High
  • 1.5V ~ 4.2V
  • Logic Level-Low
  • 0.3V ~ 1.2V
  • Operating Temperature
  • -55°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • 74HC
  • Published
  • 2011
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
  • RAIL
  • Voltage - Supply
  • 2V~6V
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC74HC14ADT.
MC74HC14ADT Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tube. Using Inverter logic, it functions. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~6V is required. Temperatures around -55°C~125°C are extended for operation. Surface Mount is the location of the part. There are several in the 74HC series. Totally, there are 14 terminations. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. I would like to point out that this chip is part of HC/UH. 74HC14 can be used to search for device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The current flowing through quiet parts is 1μA. The circuits in this device number 6. A load capacitance of 50pF is provided by the part. It includes the industry RAIL method.
MC74HC14ADT Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C