ONSEMI MC74AC240N
ONSEMI MC74AC240N
ONSEMI MC74AC240N
Manufacturer No:
MC74AC240N
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
DUAL Buffer, Inverting 2V~6V 3-State Buffers 74AC Series 74AC240 20 Pins 4 Bit per Element 24mA 24mA 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MC74AC240N Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
  • 20
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • 74AC
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • Subcategory
  • Bus Driver/Transceivers
  • Max Power Dissipation
  • 200mW
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2V~6V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 2
  • Supply Voltage
  • 5V
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC74AC240N.
MC74AC240N Overview
20-DIP (0.300, 7.62mm) packages are used to implement buffer. It is packaged in the Tube external packaging type for this voltage buffer. This digital buffer is available in the Through Hole mount. There are a variety of applications for Buffer, Inverting logic integrated circuits. The logic IC is powered by 2V~6V. An ambient temperature of -40°C~85°C TA is suitable for this logical driver. There is a 24mA 24mA output current in the high and low logic states. 3-State outputs are supported. Transceiver uses all 2 elements. This is a network transceiver from the 74AC series. 20 terminations are present in this ethernet transceiver, each of which serves a different purpose. A supply voltage of 5V is required. In the AC family, the electric component belongs. The electric component includes 20 pins. There are Through Hole applications for it. There are 20 pins on it. 2 ports have been added to this bus transceiver. Each element is represented by 4 bits. 74AC240 has other related electronic components that you can search for. In specific, buffer belongs to the Bus Driver/Transceivers family. 8?A is used by the electronic component in its quiescent stateUsers should apply 5V supply voltage to the lectronic component in order to run it safely and reliably in a circuit. There must be a minimum voltage of 2V in order to supply the digital buffer. This device is capable of outputting 3 different signals simultaneously. Due to its 8 line input capability, it is more cost-effective when transmitting signals. Logical drivers powered by ENABLE LOW control technology start up automatically.