ONSEMI MC74AC14N
ONSEMI MC74AC14N
ONSEMI MC74AC14N
Manufacturer No:
MC74AC14N
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
3.3/5V V 10 ns ns Gates & Inverters Through Hole Surface Mount 2V~6V V 4μA μA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
MC74AC14N Information
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
  • 2V~6V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 6
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC74AC14N.
MC74AC14N Overview
Packed in 14-DIP (0.300, 7.62mm), the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tube is used to provide high reliability. It works based on the Inverter logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~6V is needed. Extended operating temperature around -40°C~85°C. The part is mounted in Through Hole. The high and low state of output current is 24mA 24mA. It comes from the 74AC series. There are 14 terminations totally. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It represents the AC product family. If you are looking for device variants, try search with 74AC14. 14 pins are injected into the part body. Through Hole mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. In the quiescent state, the part has 4μA current flowing through it. This logic device is a typical Gates. This device is composed of 6 circuits. The part bears a load capacitance of 50pF. It requires a minimal voltage of 2V to supply the device. The supply voltage should not exceed 6V. As specified in datasheets, the part requires 3.3/5V power supplies.
MC74AC14N Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C