ONSEMI MC74AC14MEL
ONSEMI MC74AC14MEL
ONSEMI MC74AC14MEL
Manufacturer No:
MC74AC14MEL
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
3.3/5V V 10 ns ns 10.2mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 4μA μA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MC74AC14MEL Information
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Gates
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
  • 2V~6V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC74AC14MEL.
MC74AC14MEL Overview
Due to its 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) packaging, the part is convenient for international shipping. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). Inverter logic is the basis of its operation. This part needs a voltage of 2V~6V to function properly. An extended operating temperature of -40°C~85°C degrees Celsius. Part Surface Mount is mounted. High and low output current states are both 24mA 24mA. The series 74AC contains it. A total of 14 terminations have been recorded. It has 6 functions that enhance user experience significantly. In AC, this chip plays an important role. Use 74AC14 when searching for device variants. Part bodies are injected with 14 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. You can find the functions of the 14 pins in the datasheets. As the part is in a quiescent state, it has 4μA current flowing through it. A logic device of this type is a Gates. A 6 circuit is present in this device. A 50pF load capacitance is present in the part. To supply the device, a voltage of 2V must be applied. It reaches 6V when the supply voltage is maximal (Vsup). A method of industry TAPE AND REEL is included in the package. According to the datasheets, the part requires 3.3/5V power supplies.
MC74AC14MEL Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C