ONSEMI MC74AC14DTR2
ONSEMI MC74AC14DTR2
ONSEMI MC74AC14DTR2
Manufacturer No:
MC74AC14DTR2
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3/5V V 10 ns ns 15 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 4?A ?A
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MC74AC14DTR2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 14
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 74AC
  • Published
  • 2006
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Gates
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2V~6V
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC74AC14DTR2.
MC74AC14DTR2 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. As a result, it works on the principle of Inverter. The part must have a voltage of 2V~6V in order to function properly. Operating temperature around -40°C~85°C extended. Surface Mount is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 24mA 24mA. This is part of the 74AC series. In total, there are 14 terminations. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. The chip is part of the AC family. Use 74AC14 to search for device variants. There are 14 pins injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. When the part is quiescent, 4?A current flows through it. There is a standard Gates logic device here. It has a load capacitance of 50pF. Devices require a minimum voltage of 2V. As soon as Vsup reaches 6V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. There is an industry TAPE AND REEL method included. The datasheet specifies that the part requires 3.3/5V volts of power. A logical operation through a gate of 6.
MC74AC14DTR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C