Rochester MC68882RC20A
Rochester MC68882RC20A
Rochester MC68882RC20A
Manufacturer No:
MC68882RC20A
Manufacturer:
Rochester
Package:
68-BCPGA
Description:
68 Terminations Floating-Point Co-Processor Specialized ICs 5V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MC68882RC20A Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 68-BCPGA
  • Surface Mount
  • NO
  • Packaging
  • Tray
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 68
  • Type
  • Floating-Point Co-Processor
  • Technology
  • HCMOS
  • Terminal Position
  • PERPENDICULAR
  • Parameter
  • Terminal Form
  • PIN/PEG
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Pin Count
  • 68
  • JESD-30 Code
  • S-CPGA-P68
  • Operating Temperature (Max)
  • 70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 5.25V
  • Temperature Grade
  • COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
  • 4.75V
  • Clock Frequency
  • 20MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester MC68882RC20A.
MC68882RC20A Overview
68-BCPGA encloses the ICs.The package Tray contains integrated circuit.Using Through Hole, integrated circuit is mounted.In various integrated circuits, it is referred to as a Floating-Point Co-Processor.68 terminations are present on the ICs solutions.5V should be the operating mode for this logic gate IC.The pins total 68.Temperatures below 70°C should be used.It should not be possible for the minimum supply voltage (Vsup) to be less than 4.75V for this integrated circuit system.A supply voltage (Vsup) of 5.25V should not be exceeded with this application specific integrated circuit.Rotation is based on the clock frequency 20MHz.