NXP MC68332ACFC20B1
NXP MC68332ACFC20B1
NXP MC68332ACFC20B1
Manufacturer No:
MC68332ACFC20B1
Manufacturer:
NXP
Package:
132-BQFP Bumpered
Description:
ROMless CPU32 32-Bit Microcontroller M683xx Series MC68332 132-BQFP Bumpered
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MC68332ACFC20B1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 132-BQFP Bumpered
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • M683xx
  • Published
  • 1996
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Base Part Number
  • MC68332
  • Oscillator Type
  • Internal
  • Type
  • Parameter
  • Number of I/O
  • 15
  • Speed
  • 20MHz
  • RAM Size
  • 2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 4.5V~5.5V