ONSEMI MC100LVEL38DWR2G
ONSEMI MC100LVEL38DWR2G
ONSEMI MC100LVEL38DWR2G
Manufacturer No:
MC100LVEL38DWR2G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
3.3V Clock Generator 1.2GHz MC100LVEL38 Clock Generators 100LVEL Series 20 Pins 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) 20 Terminals Surface Mount 3V~3.8V Tape & Reel (TR)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MC100LVEL38DWR2G Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • LIFETIME (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 100LVEL
  • Published
  • 2006
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 20
  • Clock Generator
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Technology
  • ECL
  • Voltage - Supply
  • 3V~3.8V
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC100LVEL38DWR2G.
MC100LVEL38DWR2G Overview
The Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 20 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 3.3V voltage should be applied. In this clock generator, HSTL, NECL, PECL is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 1.2GHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. In order to maintain safety, this frequency generator should be supplied with voltages above 3V. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 3V~3.8V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of ECL logic. It has been classified as a Clock Generator electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 20-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number MC100LVEL38. There are 20 pins on the frequency generators that are available for use. Supply voltage 3.8V is what clock generator can handle. 100LVEL series electronic parts are used in this part. Low timing skew is offered by this RF synthesizer at maximum 0.075 ns. With the help of this frequency synthesizer, you can combine clock logic function Clock on input data.
MC100LVEL38DWR2G Features
Available in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.8V