Rochester MC100LVEL38DWR2
Rochester MC100LVEL38DWR2
Rochester MC100LVEL38DWR2
Manufacturer No:
MC100LVEL38DWR2
Manufacturer:
Rochester
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
3.3V Clock Generator 1GHz Clock Generators 100LVEL Series 20 Pins 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) 20 Terminals Surface Mount 3V~3.8V Tape & Reel (TR)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MC100LVEL38DWR2 Information
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • yes
  • Clock Generator
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Voltage - Supply
  • 3V~3.8V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester MC100LVEL38DWR2.
MC100LVEL38DWR2 Overview
Clock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 240 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 20 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, ECL is designed to be the input of the clock generator. The frequency generator has a maximum frequency of 1GHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There is a maximum voltage of 3.8V for this clock generator. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. There are 3V~3.8V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 20-bits in si20e. It is part of the 100LVEL series of electronic components. The timing skew of this frequency synthesizer is low at 0.075 nsmax. There are 4 pins configured for enabling high true outputs on this clock generator.
MC100LVEL38DWR2 Features
Available in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply voltage of 3.3V