ONSEMI MC100LVEL38DW
ONSEMI MC100LVEL38DW
ONSEMI MC100LVEL38DW
Manufacturer No:
MC100LVEL38DW
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
3.3V Clock Generator 1.2GHz MC100LVEL38 Clock Generators 100LVEL Series 20 Pins 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) 20 Terminals Surface Mount 3V~3.8V Tube
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MC100LVEL38DW Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • 100LVEL
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 20
  • Clock Generator
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
  • Clock Drivers
  • Technology
  • ECL
  • Voltage - Supply
  • 3V~3.8V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI MC100LVEL38DW.
MC100LVEL38DW Overview
As a clock IC, it uses the Tube package. 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 240. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 20 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by HSTL, NECL, PECL as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 1.2GHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 3.8V of power. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 3V. There are 3V~3.8V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with ECL logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Clock Generator in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. MC100LVEL38 is the base part number for finding related electronic parts. Clock Drivers-type frequency generators are usually classified as this type. A member of the 100LVEL series, this electronic component is made of plastic. At 0.075 ns Max, this analog clock generator exhibits low timing skew.
MC100LVEL38DW Features
Available in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supply voltage of 3.3V