VISHAY MBRF30H60CTHE3/45
VISHAY MBRF30H60CTHE3/45
VISHAY MBRF30H60CTHE3/45
Manufacturer No:
MBRF30H60CTHE3/45
Manufacturer:
VISHAY
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~175°C 15A 60V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MBRF30H60CTHE3/45 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • Additional Feature
  • FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Rectifier Diodes
  • Terminal Position
  • SINGLE
MBRF30H60CTHE3/45 Overview
Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 150A should be the rule.When the forward voltage is set to 30A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 60?A.Its maximal reverse leakage current is 60?A, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.