VISHAY MBRB745HE3/45
VISHAY MBRB745HE3/45
VISHAY MBRB745HE3/45
Manufacturer No:
MBRB745HE3/45
Manufacturer:
VISHAY
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 840mV @ 15A -65°C~150°C 100?A @ 45V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MBRB745HE3/45 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2011
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Discontinued
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • Additional Feature
  • FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Rectifier Diodes
  • Terminal Position
  • SINGLE
MBRB745HE3/45 Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 100?A volts.As a result, this device has a rectified current of 7.5A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 7.5A.There is no maximum value for 150A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 100?A.
MBRB745HE3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 100?A volts
an average rectified current of 7.5A volts