VISHAY MBRB745-E3/45
VISHAY MBRB745-E3/45
VISHAY MBRB745-E3/45
Manufacturer No:
MBRB745-E3/45
Manufacturer:
VISHAY
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 840mV @ 15A -65°C~150°C 100μA @ 45V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MBRB745-E3/45 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 38 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 2
  • Supplier Device Package
  • TO-263AB
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2006
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • Base Part Number
  • MBRB745
  • Element Configuration
  • Common Cathode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 100μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 840mV @ 15A
  • Forward Current
  • 7.5A
MBRB745-E3/45 Overview
A reverse leakage current of 100μA volts can be generated by this device.A rectified current of 7.5A volts is averaged for this device.A value of 7.5A is the maximum forward current that can be allowed.150A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
MBRB745-E3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 100μA volts
an average rectified current of 7.5A volts