VISHAY MBR10100-E3/4W
VISHAY MBR10100-E3/4W
VISHAY MBR10100-E3/4W
Manufacturer No:
MBR10100-E3/4W
Manufacturer:
VISHAY
Package:
TO-220-2
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 10A -65°C~150°C 100?A @ 100V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MBR10100-E3/4W Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-2
  • Number of Pins
  • 2
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • TMBS®
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • Additional Feature
  • FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
MBR10100-E3/4W Overview
A rectified current of 10A volts is averaged for this device.A value of 10A is the maximum forward current that can be allowed.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 100?A.
MBR10100-E3/4W Features
an average rectified current of 10A volts