Rochester MAX8887EZK18-T
Rochester MAX8887EZK18-T
Rochester MAX8887EZK18-T
Manufacturer No:
MAX8887EZK18-T
Manufacturer:
Rochester
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description:
Enable Fixed PMIC SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX8887EZK18-T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
  • TSOT-23-5
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Current - Supply (Max)
  • 65μA
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Type
  • Fixed
  • Type
  • Parameter
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 300mA
  • Control Features
  • Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 1.8V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 100μA
  • PSRR
  • 60dB (1kHz)