ADI MAX6126A41+
ADI MAX6126A41+
ADI MAX6126A41+
Manufacturer No:
MAX6126A41+
Manufacturer:
ADI
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
-40°C~125°C TA Fixed 0.65mm PMIC MAX6126 5V 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
MAX6126A41+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2012
  • Tolerance
  • ±0.06%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 5ppm/°C
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Voltage References
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
MAX6126A41+ Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) is used to simplify the process.Based on the Series control, this part serves as a voltage reference.A Tube external package encloses the voltage reference ic.Different functions are terminated with 8.The voltage reference should have ±0.06% tolerance.IC THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE is coupled with the reference voltage.Test statistics determine the output voltage 4.096V.Having 1 outputs is sufficient.Users can enter input using the Fixed form.The voltage reference ic has 8 pins.During reflow soldering, the temperature shouldn't rise above 260.A voltage reference ic with 8 pins is settled.For PCB designs with high demands, Surface Mount is available.Working within the range of -40°C~125°C TA.Various applications are available for this type of Voltage References.MAX6126 can be used to find other relevant parts.There are Surface Mount applications that can be used with the reference voltage.The voltage reference ic cannot provide output current greater than 10mA.It has a maximum output voltage of 4.096V.4.096V voltage lower than 4.096V can be output by the voltage reference ic.Since the part's max input voltage is 13V, users should limit the voltage accordingly.0 volts is the required supply voltage.There is a minimum voltage requirement of 4.3V.A voltage reference ic is usually capable of supplying a 4.3V~12.6V voltage input.Current supply is 725?A.SVHC (Substances of Very High Concern) are present in this voltage reference circuit?It can output a voltage of 4.096V regardless of external conditions.
MAX6126A41+ Features
±0.06% Tolerance
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE Analog IC
Peak Reflow Temperature: 260
Max Output Voltage: 13V
Reference Voltage: 4.096V
MAX6126A41+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated
MAX6126A41+ Voltage Reference applications.
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters