ADI MAX4802CXZ+T
ADI MAX4802CXZ+T
ADI MAX4802CXZ+T
Manufacturer No:
MAX4802CXZ+T
Manufacturer:
ADI
Package:
26-LFBGA, CSBGA
Description:
5?s, 5?s SPST - NO 38Ohm BOTTOM Analog Switches MAX4802 26 Pins 4?A 3V 26-LFBGA, CSBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX4802CXZ+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 17 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 26-LFBGA, CSBGA
  • Number of Pins
  • 26
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2010
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 26
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 48Ohm
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
  • Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
  • 1.818W
  • Technology
  • BCDMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX4802CXZ+T.
MAX4802CXZ+T Overview
This electronic part is conveniently packaged in 26-LFBGA, CSBGA, making it easy to ship abroad. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). A switch device like this is mounted in Surface Mount. 1:1 is the ratio of multiplexer to demultiplexer circuits. An extended operating temperature of 0°C~70°C TA degrees Celsius. In total, there have been 26 terminations. A 1 channel electronic part produces high-quality output. A 3V voltage supply should turn on and run the electronic component. An injection of 26 pins is performed into the body of the electrical component. Unlike digital switches, these are based on SPST - NO switching circuits. 8 circuits are used in this analogue multiplexer. Try searching for MAX4802 variants of the analog switch ic. Analog switches have 48Ohm internal resistance. To find out what the 26 pins do, please refer to the datasheets. It is a typical Multiplexer or Switches analog multiplexer. Analog switch ics with Dual, Single supply type are cost-effective. A voltage of 2.7V~13.2V is required for this switch device, which drains from a single voltage source. For this switch device, it is feasible to have two supplies. However, the voltage should not exceed 185V. The voltage should be at least 40V if you are using dual power supplies.