ADI MAX4802CXZ+
ADI MAX4802CXZ+
ADI MAX4802CXZ+
Manufacturer No:
MAX4802CXZ+
Manufacturer:
ADI
Package:
26-LFBGA, CSBGA
Description:
5?s, 5?s SPST - NO 38Ohm BOTTOM Analog Switches MAX4802 26 Pins 4?A 3V 26-LFBGA, CSBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX4802CXZ+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 17 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 26-LFBGA, CSBGA
  • Number of Pins
  • 26
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2010
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 26
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 48Ohm
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
  • 1.818W
  • Technology
  • BCDMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
MAX4802CXZ+ Overview
Presented in 26-LFBGA, CSBGA, this electrical component is convenient for overseas shipping. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tube. Surface Mount is where this multiplexer is located. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 1:1. Increasing operating temperature to around 0°C~70°C TA. Totally, there are 26 terminations. A high-quality output is provided by the electrical component's 1 channels. It is safe to turn on and run the electronic component with a 3V voltage supply. A total of 26 pins are injected into the electrical part body. A SPST - NO switching circuit is used for these analog switches. The circuits in this analogue multiplexer number 8. Using the MAX4802 search parameter, you can discover variants of the switch. In this multiplexer, the internal resistance is 48Ohm. For details about the functions of 26 pins, please refer to the datasheets. There is Multiplexer or Switches analog multiplexer like this in the world. The digital multiplexer has a low cost Dual, Single supply. An analogue multiplexer drains from a single voltage supply at 2.7V~13.2V. There is no problem with using dual supply voltage, but it should not exceed 185V. With dual power supplies, you should attach at least 40V.