ADI MAX1947ETA25+T
ADI MAX1947ETA25+T
ADI MAX1947ETA25+T
Manufacturer No:
MAX1947ETA25+T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
8 Terminals 0.7V 8-Pin MAX1947 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 2MHz Tape & Reel (TR) 214mA 8-WDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1947ETA25+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • 8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 8
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2006
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
  • Other Analog ICs
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1947ETA25+T.
MAX1947ETA25+T Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. This harley voltage regulator has 8 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a 8-WDFN Exposed Pad package. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. Operating at -40°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of Up to 2MHz. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. As a result of the 214mA output current, voltage regulator offers maximum flexibility in design. 3.6V volts is DC DC switching regulator's maximum input voltage. Its 260 peak reflow temperature makes this regulator essentially indestructible. An input voltage of 1.5V is required for switching regulator operation. DC DC switching regulator is part of the Other Analog ICs subcategory and can be found in the Other Analog ICs category. DC/DC regulators of this type are part of the MAX1947 family of voltage regulator 12vs. A voltage of 2.5V volts can be produced by voltage regulator. For switching regulator operation, 8 pins are used. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 2.42V. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 380mA A. An output voltage of 2.58V is provided by this regulator voltage. An operating voltage of 700mVV ensures adjusting voltage regulator reliable performance. DC DC switching regulator can be operated from a voltage of 2.58V as its maximum supply voltage. DC DC switching regulator's high accuracy can be maintained with a frequency of 2MHz.
MAX1947ETA25+T Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins