ADI MAX1947ETA18+
ADI MAX1947ETA18+
ADI MAX1947ETA18+
Manufacturer No:
MAX1947ETA18+
Manufacturer:
ADI
Package:
Description:
8 Terminals DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR Strip
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1947ETA18+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Surface Mount
  • YES
  • Packaging
  • Strip
  • Published
  • 2006
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Other Analog ICs
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1947ETA18+.
MAX1947ETA18+ Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Strip package. There are 8 terminations in this harley voltage regulator. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type SWITCHING REGULATOR, it is a SWITCHING REGULATOR-type voltage regulator. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 1.5V as the nominal input voltage. The regulator voltage is included in the Other Analog ICs subcategory of voltage regulators. Voltage can be produced at 1.8V volts by voltage regulator. There should be no more than or equal to 85°C degrees Celsius as the DC DC switching regulator's maximum operating temperature. There should be a temperature difference between -40°C and the DC DC switching regulator's minimal operating temperature. In the top position of the switching voltage regulators, there is a maximum output current of 0.04A Amps. A unique technique permits DC DC switching regulator's input voltages with maximum 3.6V values. Input voltages as low as 0.7V can be applied to this switching regulator. 8 pins are included in this voltage regulator dc to dc.