ADI MAX1935ETA15+TG11
ADI MAX1935ETA15+TG11
ADI MAX1935ETA15+TG11
Manufacturer No:
MAX1935ETA15+TG11
Manufacturer:
ADI
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable, Power Good Fixed PMIC 8-WDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1935ETA15+TG11 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-WDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
  • 8-TDFN-EP (3x3)
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 500mA
  • Type
  • Parameter
  • Control Features
  • Enable, Power Good
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 1.5V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 400μA
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1935ETA15+TG11.
MAX1935ETA15+TG11 Overview
A 8-WDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TA degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 500mA.