ADI MAX1935ETA15+G24
ADI MAX1935ETA15+G24
ADI MAX1935ETA15+G24
Manufacturer No:
MAX1935ETA15+G24
Manufacturer:
ADI
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable, Power Good Fixed PMIC 8-WDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX1935ETA15+G24 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-WDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
  • 8-TDFN-EP (3x3)
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Part Status
  • Obsolete
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 500mA
  • Control Features
  • Enable, Power Good
  • Type
  • Parameter
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 1.5V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 400μA
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1935ETA15+G24.
MAX1935ETA15+G24 Overview
This voltage regulator IC comes in a 8-WDFN Exposed Pad case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C TA degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 500mA.