ADI MAX1935ETA15+G11
ADI MAX1935ETA15+G11
ADI MAX1935ETA15+G11
Manufacturer No:
MAX1935ETA15+G11
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable, Power Good Fixed PMIC 8-WDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
MAX1935ETA15+G11 Information
  • Package / Case
  • 8-WDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
  • 8-TDFN-EP (3x3)
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Part Status
  • Obsolete
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 500mA
  • Control Features
  • Enable, Power Good
  • Type
  • Parameter
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 1.5V
  • Number of Regulators
  • 1
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 400μA
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1935ETA15+G11.
MAX1935ETA15+G11 Overview
In order to package the IC voltage regulator, a 8-WDFN Exposed Pad case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C TA degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 500mA.