ADI MAX1935ETA15+
ADI MAX1935ETA15+
ADI MAX1935ETA15+
Manufacturer No:
MAX1935ETA15+
Manufacturer:
ADI
Package:
Description:
Fixed 0.65mm PMIC 6
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MAX1935ETA15+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • 8
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Other Regulators
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Pin Count
  • 6
  • Number of Outputs
  • 1
  • Output Type
  • Fixed
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI MAX1935ETA15+.
MAX1935ETA15+ Overview
As you can see, the IC chip has 8 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. There are 6 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. 8 pins are on the chip. The component shown here is a typical Other Regulators component. The temperature should be below 85°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip. In general, this IC voltage regulator is able to output 1.5V volts on a system basis. There is a specification within 800mV volts for its voltage reference characteristic.
MAX1935ETA15+ Features
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C
Reference of 800mV voltage