ADI MAX1928EUB25+T
ADI MAX1928EUB25+T
ADI MAX1928EUB25+T
Manufacturer No:
MAX1928EUB25+T
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminals 2.6V 10-Pin MAX1928 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 800kHz~1.2MHz Tape & Reel (TR) 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
MAX1928EUB25+T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 10
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2002
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 10
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
  • Technology
  • BICMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
MAX1928EUB25+T Overview
A Tape & Reel (TR) package is used in this voltage regulator to optimize performance. In this voltage regulator, 10 terminations are present. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. 1 outputs of voltage regulator are configured. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~85°C TA is essential when operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 800kHz~1.2MHz. Voltage regulators like this one can operate at least with 2.6V as the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage. It is evident from the table below that adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 2.5V. This voltage regulator 12v features maximum design flexibility thanks to its 800mA output current. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. An input voltage of 3.6V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. As a member of the MAX1928 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 1.5V volts. During switching regulator operation, 10 pins are used. DC-DC switching regulator with supply voltage 5.5V. Switching regulators with the CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE feature are more efficient and stable than those without.
MAX1928EUB25+T Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 5.5V